Altıncı Hastalık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Altıncı hastalık olarak adlandırılan çocukluk çağı döküntülü hastalığı, günümüzde en sık görülen döküntülü hastalıklardan biridir. Çoğu insanın vücudunda yaşayan uçuk virüsünün herpes virüs 6 (HHV-6) ismini alan türü, 2 yaşından küçüklere, daha büyükler ve erişkinlerden kolaylıkla bulaşır.

2 yaşındaki çocukların %90’ı, gençlerin ise hemen hemen hepsi, HHV-6 virüsüyle karşılaşmış ve bu nedenle antikor üretmiş durumdadırlar; erişkinlerin ise tümü. İnsanoğlu binlerce yıldır uçuk virüsüyle birlikte yaşamaktadır.

Bünyesinde uçuk virüsü taşımayan hemen hemen hiç ki yoktur. Kiminde uçuk virüsü kendini hiç belli etmezken, kiminde direnç düşünce uçuk döküntüleri ortaya çıkar. Bebekler ilk kez uçuk virüsüyle karşılaştıklarında, yaklaşık üç bebeğin ikisinde hiçbir şey olmazken üçte birinde altıncı hastalık gözlenir.

Bebeğimiz ya da çocuğumuz uçuk virüsüyle ilk kez karşılaştıklarında altıncı hastalık ortaya çıkarsa, 5-15 gün süreli kuluçka döneminden sonra yüksek ateş gözlenir. Bu ani ateş 39,5-40 °C’ye ulaşabilir.

Yüksek ateşe bağlı havale geçirme riski olan çocuklarda bu durum tehlikeli olabilir. Hasta çocuğun ateşi, parasetamol ilaçlarla düşürülmelidir. Yüksek ateş nedeniyle doktora gidildiğinde boğazın hafif kızarık olması dışında pek bir belirtiye rastlanmaz. Hastalığın üçüncü ya da dördüncü gününde ateş birdenbire düşer ve döküntü ortaya çıkar.

Kızamık hastalığının döküntülerini taklit eden, bazen deri hizasında, bazen de deriden kabarık olan kırmızı döküntüler. Atıf hastalığın döküntüsü gövdede belirgindir, boyun ve kollara yayılır. Yüz ve bacaklarda seyrektir. Bu döküntü ortalama üç gün sürer. Hasta çocuk bu dönemde oldukça iştahsızdır, başka herhangi bir belirti olmaz.

Bebeklerin ve çocukların büyük bir kısmı, ilk kez altıncı hastalık nedeniyle ateşli bir hastalık yaşamış olurlar. Kendiliğinden geçen bu hastalık, yol açtığı yüksek ateş nedeniyle can sıkıcıdır. Başka herhangi bir probleme yol açmaz.

Belirtiler ve Tedavisi: Altıncı hastalıkta başlangıçta sadece ateş gözlenir, muayene bulguları genelde boğazın hafif kızarık olması dışında normaldir. Hastalığın ateşli döneminde ateşin nedenini araştırmak amacıyla boğaz kültürü alınmışsa eğer, iki gün sonra boğaz kültürü sonucu belli olduğunda, hasta çocukta döküntülerin ortaya çıktığı görülür. Bu dönemde boğaz kültürü sonucunun normal olması, teşhisin teyit edilmesini sağlar.

Altıncı hastalığın etkeni uçuk virüsü olduğundan, alınan boğaz kültüründe herhangi bir bakteri üremeyecektir. Altıncı hastalıkta antibiyotiğe gerek yoktur. Yüksek ateş parasetamol içeren ilaçlarla düşürülmelidir, ateşe duyarlı çocuklarda eğer ailede havale hikayesi mevcutsa çok dikkatli olunmalıdır. Hasta çocuğun bol sıvı, meyve ve meyve suyu tüketmesi hastanın serin tutulması önemlidir.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.