Badminton Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Badminton oyununda raket ve (tüy top) kullanılır. Bu oyunun kökenlerinin birkaç yüzyıllık geçmişi olduğu gibi, sadece Avrupa’da değil Hindistan, Çin ve Amerika’da varolduğu kanıtlanmıştır. Bugünkü şekliyle Badminton Hintli (Poona) ya dayanmaktadır ve İngiliz koloni subayları 1872 yılında oyunu Beayfort Dükünün kışlığı olan Badmintonda tanıtmışlardır.

Badminton en çok sevilen boş zaman oyunları arasında yer almaktadır. Oyun alanı hemen her yerde kolayca kurulabiliceğinden ve acemilerin de oyunu hemen oynamaya başlayabildiklerinden, oyun oldukça büyük ilgi görmektedir. Bunun dışında yüksek taleplerin olduğu bir yarışma oyunudur. Keskin servisler ile başlayan oyun, net bölgesinde yumuşak ve tam vuruşlarla devam eder: Smaçlarda ise tüytop 250 km- saat’den fazla bir başlangıç hızı kazanır. Hafif olan raketle, rakip oyuncunun raketi kullanış şeklini farketmeden tüytopun uçuş yönü çabukca değiştirilebilir. Bu nedenle Badminton’da his, refleks, vuruş gücü, esneklik ve hızlı koşu becerisi gerekmektedir. Uzun süreli karşılıklı top oyunu ve 90 dakikaya kadar varan maç süresi elbette iyi geliştirilmiş dayanıklılık istemektedir.

Müsabakalar: Badminton sporunda beş ayrı disiplin uygulanır: Erkekler tek, bayanlar tek, erkekler çift, bayanlar çift ve karışık çift. Bu disiplinler bireysel ve takım yarışmalarının programında yer alır.

Uluslararası yarışmalarda bireysel müsabakalarda dünya ve Avrupa şampiyonluğunun yanısıra (All – England Championship), oldukça önemlidir. Bunun dışında 40.000 Dolara kadar varan para ödüllü uluslararası turnuvalar düzenlenmektedir. Takım müsabakalarında ise “Thomas-Cup” (Milli takımlar arası Erkekler Dünya Şampiyonluğu), “Uber-Cup” (Milli Takımlar arası bayanlar Dünya Şampiyonluğu) Avrupa Şampiyonluğu ve Avrupa kupası (ülkelerin lig şampiyonları arasında düzenlenir) başlıca önem taşıyan turnuvalardır.

Bu spor dalında dünyanın en başarılı takımları Çin, Endonezya, Kore, Danimarka, İngiltere ve Malezya’dan çıkmaktadır. Bu ülkelerde bu spor dalı, diğer ülkelerde futbolun tutulduğu kadar sevilmekte ve uygulanmaktadır. 1988 Seoul olimpiyatlarında gösteri yarışması olarak olimpiyatlara alman Badminton 1992 yılında Barcelona’daki Olimpiyat Oyunlarında ilk kez resmen olimpik spor olarak temsil edilmiştir.

Donanım Gereçleri: Badminton için gerekli donanım pahalı olmayıp, kolayca temin edilebilmektedir. Spor salonları için uygun ve tabanı kaymayan spor ayakkabılarının yanında, raket çok büyük önem taşımaktadır. Raket elde iyi durmalı, hafif ve kırılmaz olmalıdır. Bu koşullar özellikle metal ve karbon raketler yerine getirmektedir. Rakette gerilen teller de dikkatle seçilmelidir. Acemilerin sentetik tel kullanmaları tavsiye olunur, çünkü bunlar hem daha dayanıklıdır hem de az bakım gerektirmektedir. Profesyonel sporcular raketlerinde tabii bağırsaktan oluşan teller kullanmaktadırlar.

Tüytoplar tabii ve suni malzemelerden imal edilmekte ve ağırlıkları 4,73- 5,50 gram arasındadır. Gerçek kaz veya ördek tüylerinden bir mantar tabanından oluşan tabii tüytop daha iyi bir uçma özelliğine sahiptir. Bu tip tüytoplar oldukça pahalı olduklarından ve çabuk bozulduklarından bunları sadece profesyonel takımlar kullanmaktadırlar. Amatör ve okul takımları için suni tüytopların kullanımı uygun ve yeterlidir. Bu sporda salonun yeterli bir yüksekliğe sahip olması gerekmektedir. Bu spor için uluslararası talep edilen salon yüksekliği dokuz metre olduğundan, normal spor salonlarında (ortalama 5-7 m) oyun olanakları olumsuz yönde etkilenmektedir.

Oyun Kuralları: Badminton’da sadece servisi kullanan oyuncu sayı kaydedebilir. Servis, servis alanından karşı taraftaki rakip alana yapılır. Servisi yapan oyuncunun sayısı düz sayı ise (örneğin 0, 2, 4) sağ servis alanından vuruşunu yapar. Oyuncunun sayısı tek sayıdan oluşuyorsa, servisini sol alanından yapar. Servis yapılırken ön servis çizgisinin yaklaşık 1 metre arkasında durulur. Serviste bir hata yapılırsa, top rakip oyuncuya geçer. Sıkça yapılan hatalı vuruşlar şunlardır .

  • Top fileye vurulursa,
  • Top oyun ve servis sırasında rakip alana gitmezse,
  • Top vücuda değerse,
  • Aynı oyuncu topu iki kez vurursa,
  • Oyuncu vücudu veya raketi ile fileye dokunursa hata yapmış sayılır.

Badminton iki set üzerinden oynanır. Bir set 15 sayıya kadar sürer; sadece tek bayanlarda set 11 sayıda biter.

Oyun: Badminton’daki oyun hedef ve anlayışı oldukça basittir. Teklerde her Oyuncu tüytopu filenin üzerinden geçirerek diğer oyuncunun alanına düşürmeye çalışır. Çiftlerde ise her taraftaki iki oyuncu bu görevi paylaşır. Oyunun geliştirilebilmesi için teknik, kondisyon ve taktik önemlidir. Teknik kavramı, vuruş ve koşu tekniği olmak üzere ikiye ayrılır. Bütün vuruş tekniklerinde tüytopun uçuşu önemlidir.

Tüytopu, örneğin bir tenis topundan farklı olarak, tüylerin frenleme etkisiyle uçuş eğrisinin sonuna ulaştığında oldukça büyük bir dik eğim ile yere düşmektedir. “Kısa servis, yüksek servis, clear, smaç, drop ve drive” başlıca vuruş tekniklerini oluşturmaktadırlar. “Kısa serviste” tüytop filenin üzerinden (fileye yakın bir şekilde) rakip alanın orta veya dış çizgisine doğru gönderilir. “Yüksek serviste” ise tüytop filenin çok üstünden geçip, hemen temel çizgiye düşer. (Clear), tekniği de yüksek ve temel çizgiye giden uçuş eğrisi şeklindeki vuruşlardır. (Smaç), ise top büyük bir hız ve yüksek bir eğri ile aşağıya doğru gider ve hücum vuruşu olarak uygulanır. “Drive” de top orta alandan orta alana veya temel çizgiye alçaktan ve hızlıca oynanır. “Drop” ise farklı şekillerde uygulanabilir: top, yavaş haraketle kısa ve eğrili olarak direkt file arkasına veya hızlı hareket ile alçaktan uçarak uzağa gönderilir. İyi oyuncular sağlam, tam ve sert vuruş yaparlar.

Profesyonel oyuncular sert ve hızlı oyundan birden hassas ve hisse dayalı stile geçiş yaparlar. Koşu tekniklerinde ise, topu karşılamak için hızlı start ve vuruştan sonra orta alandaki uygun pozisyonuna dönüş gerekmektedir. Koşu tekniklerinde önemli özelikler adımlar, vuruş pozisyonu, vuruş-tan sonraki dönüş ve ek adımlar ile belirlenir. Taktik seçimi ise oyun seviyesine ve kondisyona bağlıdır.

Öneriler: Taktik ile ilgili olarak: Topunuzu dik eğimli ve hızlı oynamaya çalışın. Böyle durumlarda rakip oyuncu topu yere yakın bir yerden çıkaracağından, hücum imkanı bulamaz. “Clear” uygulayarak rakibinizi alanının arkalarına doğru gönderin ve sabırla uzun top oyunlarına katılın, rakibinizi baskı altında tutun, zayıf noktalarından yararlanmaya çalışın ve hata yapmasına uğraşın. Kondisyon gereksinimi oyun tarafından belirlenir. Oyun süresi 20 ile 90 dakika arasında değişmektedir. Top değişimleri 5-8 saniye sürmektedir, bunu yaklaşık 10 saniyelik aralar takip etmektedir. Bu tip aralıklı yüklenme 160 ve daha fazla gibi yüksek atışlı kalp frekanslarına neden olmaktadır. Hızlılık, güç ve dayanıklılık için çalışın. Örneğin topsuz “Gölge Badmintonu” uygulayıp, çeşitli vuruş posizyonlarını çalışabilirsiniz.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.