Büyük Okyanus Adaları ve Ülkeleri Nelerdir?

Büyükokyanus Adaları, Avustralya ile batıda Malaya takımadaları. doğuda Amerika, kıtlarının kıyıya yakın şelf adaları arasında, Büyükokyanus’a serpilmiş binlerce adadır. Yüzölçümleri toplamı, yuvarlak olarak 1 250 000 km²dir.

Başlıcaları: Yeni Zelanda, Malenezya (Yeni Guinea, Bismark, Salomon, Yeni Hebrid, Yeni Kaledonya, Fiji), Mikronezya (Marian, Karolin, Palav, Marşal, Gilbert ve Ellice). Polinezya (Hayal, İç Polinezya Sporadaları, Tokelav, Manahiki, Samoa, Tonga, Cook, Toplum ve Tahiti, Marquesas, Pavmotu ve Tubuay) adaları’dır.

Okyanus adalarının en eski ahalisinden (Avustralya Zencileri, Papualar, Polinezyalılar) zamanımızda ancak 150 000 kişi yaşamaktadır. Mikronezya adalarının çoğu, pek küçük boyutlu mercan adasıdır. Melanezya adalarının değerli ürünleri hindistancevizi, muz, kauçuk, petrol, altın, kereste, kimisinde şekerkamışı, krom ve nikeldir.

Mikronezya adaları, Yeni Guinea adasının kuzeyindedir. Ahali Malayahlarla Polinezyahlardan oluşmuştur. Marian adaları valkoniktir. Karolin adalarının çoğu da mercan adasıdır. Bunların çevresinde, korkunç tayfunlar olur; yıkıntılara ve ölüme yol açar. Doğudaki Marşal adaları arasında çapı 100 km.’ye erişenler vardır. Şekerkarnışı ile hindistan-cevizi önemli ürünleridir.

Polinezya, Mikronezya ile Malenezya’nın doğusundadır ve binlerce dağınık adadan oluşmuştur. Hayali, Yeni Zelanda ve Oster adaları arasında bulunurlar. Aralarında birkaç yüksek volkan bulunmakla birlikte çoğu mercan adasıdır. Polinezyalıların Güneydoğu Asya’dan geldikleri sanılmaktadır. Bunlar atılgan ve gözüpek denizcilerdir.

Kimi zaman haftalarca süren deniz yolculuğunda, balanslı sandalları güvenle kullanır ve yıldızlara bakarak yollarını saptarlar. Bunların, Avrupalıların Amerika’yı keşfedişinden önce, Güney Amerika’nın batı kıyılarına eriştikleri anlaşılmıştır.

Polinezyalılar, hindistancevizi ağacından, yiyecek ve içecek sağladıktan başka, yaprağı ile liflerinden, kulübelerinin damlarını, duvarlarını, hasırlarını örer; halat ve yelken yaparlar. Meyvenin etli bölümü kurutularak (kopra), uzun deniz yolculuğunda yenir. Gövdesinden sandal ve evler için direk yapılır. Denizlerden bol balık elde edilir. Fakat Polinezyalılar tarımla da uğraşır taro ve muz üretirler.

Adalar, alize rüzgarlarının etkisi altındadır. Nemli yamaçları, yağmur ormanları örtmüştür. Hayali adalarında, yıllık yağış tutarı 14 metreye erişebilmektedir. Buna karşılık, duldada (rüzgara tersdönük) kalan yerlerde, yıl boyunca kurak rüzgarlar eser. Böyle yerlerde tarlaları sulamak zorunludur. XIX. yüzyılda, Polinezya adaları Avrupa’nın büyük devletleriyle A.B.D. arasında paylaşılmıştır.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.