Che Guevara Kimdir?

Arjantinli devrimci Che Guevara’yi tanımayanınız varsa bile muhakkak ki bir şekilde Alberto Korda tarafından çekilen ve 20. yüzyılın en meşhur ikonlarından biri olan fotoğrafını görmüşsünüzdür.

Ernesto Guevara de la Serna ya da tarihe mal olmuş ismiyle kısaca Che (Çe), orta sınıf bir ailenin tıp fakültesini bitirmiş oğlu olarak öğrencilik yıllarında Orta ve Güney Amerika’yı köşe bucak gezmişti. Ancak klasik turistlerin aksine gözüne çarpanlar İnka ya da Aztek kalıntıları değil, insanın vicdanını parçalayan sefalet görüntüleri ve bunlara eşlik eden baskı rejimleri olmuştu. Aynı dönemde Marksizm’le ilgilenen genç doktor kendince teşhisi koymuştu: Bu sorunları çözmenin tek yolu silahlı devrimdir.

Meksika’da 1954’te Castro’yla tanışan Che, Kübalı liderin, Diktatör Batista’ya karşı verdiği mücadeleye katıldı ve başarıya ulaşan bu hareketin önemli isimlerinden biri oldu. Castro’yla birlikte Küba’yı Amerikalardan temizleyip Marksist rejimi kurmalarının ardından dağlara veda edip lacivert takımları çekti.

Önce Küba Ulusal Bankası’nın başkanı, ardından da Sanayi Bakanı oldu. Devrimcilikten siyasetçiliğe dümenkırdığı bu yıllarda Küba devleti adına dünyayı gezdi. Cemal Abdülnasır, Tito ve Nehru gibi, Castro’nun liginde top koşturan bağlantısız liderlerle

bir araya geldi. Toprakların köylülere dağıtılmasında ve sanayinin millileştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Belki de Castro’dan  daha fazla Amerikan karşıtı olan Che’nin yönlendirmesiyle Amerikalıların can düşmanı Sovyetlere yanaştı. Ancak devrimcilerin dağlarda yaptığı hesap çarşıya uymadı ve bir yandan Amerika ambargosu, diğer yandan başarısız olan reformlar Küba’yı sıkıntıya soktu.

Che ile diğer Kübalı liderlerin arası limoni oldu. Zaten siyasetin resmi’ dünyası ruhunu sıkıyordu. Aktif devrimcilik günlerir özlemişti. Sık sık gelişmekte olan ülkelerdeki devrimci hareketlere destek vermek istediğini söylüyordu ve bir gün Castro, Arjantili yoldaşının alıp başını gittiğini açıkladı.

Soluğu Kongo’da alan Che, birkaç ay burada takılıp gerilla savaşı veren isyancı güçleri eğitti. Ancak gayretleri boşa çıkınca gizlice Küba’ya döndü, oradan da Bolivya’ya geçti. Bu kez Rene Barrientos Ortufio hükümetine karşı mücadele veren isyancıların safına katıldı.

Zaten kara listelerinde olan Che’nin hangi devrimci hareketi kaldırsalar altından çıkmasından illallah diyen Amerikalılar, Bolivya hükümetine el verdi; Che ve bir avuç yoldaşı yakalandı. Arjantinli devrimci, 9 Kasım 1967’de Bolivya’nın La Higuera Köyü’nde infaz edildi ve cesedi gizli bir yere gömüldü. 1997’de cesedinden arta kalanlar Küba’ya götürüldü ve orada tekrar gömüldü.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.