Coxsackie Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Coxsackie virüsü iki çeşit hastalığa yol açar: Herpanjina ve el-ayak-ağız hastalığı. Coxsackie virüsü, çocuk felci hastalığına yol açan poliovirusle akrabadır. Coxsackie, New York yakınlarında bir kasabanın ismidir ve 1948 yılında burada ilk kez bu virüs tanımlanmıştır.

Bu virüs, poliovirus gibi insan bağırsağına yerleşmeyi sever ve virüsü taşıyan kişilerin dışkılarında mevcuttur. Henüz bu virüsle karşılaşmamış olan çocuklar yuva ortamında arkadaşlarından, kirli eşyaları ellediklerinde ise çevreden virüs kaparlar.

Coxsackie virüsü genelde yaz sonu ve güz başında henüz üst solunum yolu enfeksiyonları başlamadan önce salgınlar yapar. Bunun da sebebi virüsün bu dönemde insan bağırsağından dışkıyla dışarı atılıp etrafa yayılma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Coxsackie virüsü çocuklarda pek çok farklı şikayete yol açabilir.

Hasta bir çocuk değişik sebeplerle doktora gittiğinde, doktor belirtilerin belli bir hastalığa benzemediğini, ismi bilinmeyen bir virüsün yol açtığı şikayetler olabileceği kanısına varırsa bilin ki çoğu zaman arka planda Coxsackie virüsü mevcuttur. Bu virüs üst solunum yolu enfeksiyonu, krup, bronşit, zatürre dahil pek çok hastalığın yanı sıra 2 belirgin hastalığa da neden olur.

1). El-Ayak-Ağız Hastalığı: Coxsackie virüsünün yol açtığı, ağzın içinde, el, ayak ve popoda döküntülerle kendini gösteren hastalığa el-ayak-ağız hastalığı ismi verilir. Hastalık aniden ateş, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ağzın içinde döküntülerle başlar. Döküntüler içi su toplayan kabartılar şeklindedir ve dudak, dil, dişetleri ve yutak bölgesinde görülür.

Benzer döküntüler el arasında, ayak tabanında ve popoda da ortaya çıkar. El-ayak-ağız hastalığı el ayası ve ayak tabanında döküntüye yol açan nadir hastalıklardan biridir. Hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde kendiliğinden geriler. El-ayak-ağız hastalığı en sık çocuklarda gözlenir, kreş ve okul ortamında çocuklar arasında kolayca yayılır.

Hastalığı geçiren çocuklar özellikle katı gıdalar yemekten kaçınırlar. Ağzın içindeki yaralar ülsere dönüşür, boğaz ağrısı gözlenir. Yemek yemek neredeyse imkansız hale gelir. Vücutta oluşan döküntüler suçiçeğinin aksine kaşıntısızdır ve özellikle el ayası ve ayakta mevcuttur. Boğaz ağrısı ve döküntüyle seyreden bu can sıkıcı süreç 1 hafta sürer ve bu dönemde çocuk hırpalanır. Hastanın ateş ve halsizliği için parasetamol içeren ilaçların verilmesi, cilt ve ağız içi bakımı tedavi önerileridir.

2). Herpanjina: Coxsackie virüsünün yol açtığı, ağzın içinde oluşan döküntüler ve ülserlerle kendini gösteren hastalığa herpanjina ismi verilir. Hastalık aniden yüksek ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ağzın içinde döküntülerle başlar. Döküntüler içleri su toplayan kabartılar şeklindedir ve genellikle 5 ila 15 adettir.

Döküntüler bademcik, küçükdil, yumuşak damak ya da yutak bölgesinde görülebilir. Döküntüler zamanla ülserleşir. Ağzın içindeki bu döküntüler hastalanan çocuğun ağızdan beslenmesini engeller. Herpanjina hastalığında ateş 3-4 gün sürer ve hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde geriler.

Her iki hastalıkta da hasta çocuğun ateşi parasetamolle düşürülmeli, çok iyi ağız içi bakımı yapılmalıdır. Boğaz kültürü alınarak bakterilerin sebep olduğu hastalıklar ayırt edilmelidir.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.