Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir gebelik sırasında cinsel ilişkide bulunmamak için hiçbir neden yoktur. Kadında, az da olsa kanama ya da akıntı varsa sevişmeden önce doktora danışmalıdır. Gebeliğin son günlerinde kadının sularının gelmesi doğumun her an başlayabileceğinin habercisidir. Bundan sonra ilişkiden kaçınmak yerinde olur çünkü bebek kendisini çevreleyen ve koruyan amniyos suyu olmadığından mikrop kapabilir. Yoksa başka zamanlar cinsel ilişkide bulunmak ana karnındaki bebeğe bir zarar vermeyeceği gibi eşlerin moralini de düzeltir. Gebelik sırasında ve özellikle ilk zamanlarında kadının cinsel isteği kaybolabilir ama bu durum çoğu kez geçicidir. Bazı kadınlar ise, gebelik önleyici yöntemler uygulanmadığından bu süre içinde ilişkide bulunmaktan daha da fazla zevk alırlar.

Annenin doyuma ulaşmasının bebeğe zarar vereceğini düşünmek yanlıştır. Bununla birlikte, düşük yapan bazı kadınlar suçu boş yere cinsel ilişkide bularak aynı şeyi bir daha denemekten çekinirler. Bu tür bir çekingenlik normal zamanda doyuma ulaşabilen bir kadının gebeyken doyuma ulaşmasını engeller. Dölüt döl-yatağı boynunun ardında dölyatağında güvenli bir biçimde yerleşmiştir. En azından penisin yaklaşamayacağı ve rahatsız edemeyeceği bir uzaklıktadır. Yine de bazı erkekler, özellikle kadın iç organları hakkında bilgisi olmayanlar gebelik sırasında cinsel ilişkiden korkarlar. Bazı çiftler, en azından tehlikeli olabilecek ilk haftalarda ilişki yerine başka cinsel yaklaşımları yeğlerler. Cinsel ilişkide bulunmamak için gerçek bir neden olmamasına karşın bu sorun eşlerin kendi aralarında tartışıp karara bağlamaları gereken bir konudur.

Kadın gebeyken cinsel ilişki için seçilen durum, rahatlık açısından düşünüldüğünde alışılmış durum olmayabilir. Böyle zamanlarda eşler yan yana ya da erkek kadının arkasında durarak ilişkide bulunmayı yeğlerler. Pek çok gebe kadın yastıkların yardımıyla elleri ve dizleri üzerinde durarak erkeğe kolaylık Sağlar. Özellikle ilk haftalarda en iyi huylu kadınların bile asabileştiği, bir dakikasının ötekine uymadığı görülebilir. Bunun nedeni, hem gebelikte ortaya çıkan ani hormonal değişiklikler, hem de özellikle ilk kez anne olacaklar için içinde bulundukları belirsizlikler ve korkulardır. Anne olacak kadın yepyeni, heyecan verici bir deneyimin eşiğindedir ve böyle büyük bir olayı yaşayan her insanın ara sıra ürkmesi de çok doğaldır.

Daha sonraki aylarda en sinirli kadınlar bile sakinleşir. Ancak ilk aylarda bu çok yönlü ve ilginç yükümlülüğün başlangıcında eşinden sevgi, sabır ve hoşgörü beklemek her gebe kadının hakkıdır. Erkek eşinin yalnızca bedensel gelişmelerini neler duyduğunu da anlamaya çalışmalıdır. Anlayış göstermek yalnızca onun isteklerini yerine getirmek değildir, sevgisini de ortaya koymalıdır. İlk kez gebe kalan birçok kadın gençlik çağlarının sona erdiği hissine ve şişmanlayan bedenlerinin artık çekiciliğini yitirdiği korkusu-na kapılır. Anlayışlı bir eş bu ruh durumu içindeki kadını, her zamankinden daha güzel ve sevilmeye değer olduğuna inandıracaktır.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.