Kas Spazmı Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Bir kas spazmı, vücudunuzu bir noktanın ötesine, ısı ve dehidrasyon koşulları altında streç ettiğinizde, sık karşılaşılan bir durumdur. Yetersiz beslenme ve aşırı çalışma olduğunda, enerji ve sıvıların azlığı, kasların spazmlarına (kısa acılı kasılmalara) maruz kalır.

Kas İşleyişi: İsmi, küçük fare anlamına gelen Latince musculus kelimesinden kaynaklanmaktadır. Bir embriyonun mezodermik germ hücrelerinde ortaya çıkmış bir grup kontraktil dokudur. Kasılan davranışları olan kaslar esas olarak vücut hareketlerinden sorumludur.

Normal durumlarda, bu gönüllü kaslar kasılmaya başlar, Beyin motor sinir hücreleri boyunca sinir hücrelerini elektrik sinyalleri gönderdiğinde bu motor nöronlar bir katalizör görevi görür ve kas hücrelerinde kalsiyum iyonlarının aktivasyonunu uyarırlar. Kas hücrelerinde bulunan iki tür protein vardır: Actin ve Myosin.

Kalsiyum iyonlarının salınması, bu iyonların proteinler ile etkileşime girmesine yol açar ve proteinlerin birbiri ardına kaymasıyla sonuçlanır. Proteinlerin bu hareketi, kas hücrelerini sabit uçlarını çekerek daraltır. İyonların tekrar yakalanması proteinlerin bağlantısını keser ve kasın rahatlamasında tekrar sonuç verir.

Spazm bazen insanlar sırtüstü, boynunda, kollarında veya bacaklarında kaslarda gerginlik hissi uyandırırlar. Sporcular, veya yorucu faaliyetlerle uğraşan kişiler kaslarına kramp çekerler. Her iki form da kas spazmları olarak bilinir.

Bir kas spazmı beklenmedik, ani istemsiz bir kasılma ya da herhangi bir kas ya da kas grubunun kısaltılmasıdır. Genellikle ani bir tatsız, acı veren sansasyon patlaması ile karakterizedir.

Sırttaki veya boyundaki kasnak veya kaslarda daha sık görülen vücuttaki her kas kas spazmına duyarlıdır. Kas spazmına vücut tanık olduğunda, kas ani sertleştikten sonra rahatlamaz. Bacaklarda oluştuğunda , Charley At  olarak da bilinir.

Genellikle kas krampları kasın basit yorgunluğundan oluşur, ani yoğun egzersizden sonra kas ekstra yüklere alışamaz. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Ancak, Elektrolit dengesizlikleri veya nöromüsküler işlevlerdeki bozukluklar spazmları tetiklediğinde az sayıdaki durum vardır. Ayrıca, bazı ilaçların bir yan etkisi olabilir. Ani hareketler, özellikle ani, titrek bir hareket, spazmları katalize edebilir. Bu gibi durumlarda kademeli ve yavaş gerdirme etkili çözüm olma eğilimindedir.

Kas hücrelerinin olağan dışı kasılma aktivitesi herhangi bir aşamada bu spazmlara neden olabilir. Büzülme aktivitesini düzenlemek için beyin ile omurilik ve merkezi sinir sisteminin motor nöronları arasında beli bir mekanizma vardır. Bu sistemin bozulması spazm oluşturur. Aşağıdaki nedenlerden herhangi biri, mekanizmanın bozulmasında rol oynayabilir.

  • Aşırı duyarlı olmak, motor nöronlar işleyişlerinde garip olabilir.
  • Kas kılıfının kendisi çok hassastır, stimülasyon düzgün bir şekilde daralmadan gerçekleşir.
  • Serbest Kalsiyum iyonları zamanla tekrar ele geçirilemez ve kasların uzamasına kadar kasılabilir.

Belirtileri ve Tedavi: Kas hücrelerine oksijen yetersizliği, spazmların veya krampların başlangıcının nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu derin ve yavaş solunum ile tedavi edilebilir. Bu tür durumlarda yumuşak bir masaj ve yavaş gerdirme çok etkili olabilir.

Potasyum eksikliği ve hipokalsemi, kalsiyum eksikliği ile karakterize edilen Hipokalsemi içeren elektrolit bozukluğu, diğer ana nedenidir. Bu, kalsiyum ve potasyum içeren tamamlayıcı diyetler sunarak üstesinden gelinebilir.

Dehidrasyon belki de krampların arkasındaki en araçsal faktördür. Kaslarda sodyum kaybı, dehidrasyona bağlı olarak ekstremite ve abdominal kramp üretir. Bol miktarda su içmek, tuz alımını arttırmak faydalı olabilir.

Kas Travması, hafif ve şiddetli kramplara neden olan kaslar üzerinde aşırı stres oluşturur. Etkilenen bölge enflamasyon, şişme veya kızarıklık olabilir. Bu genellikle yaralanma meydana geldiğinde koparma sesi ile karakterizedir. Bir buz paketinin tatbik edilmesi, dinlenme ve yavaş esneme çok yararlıdır.

Aybaşı, aynı zamanda, karında değişen büyüklükte krampların önemli nedenlerinden biridir. Menstrüel spazmları ısıtma yastıkları kullanarak ısı uygulaması, germe egzersizleri, ibuprofen tedavisi ile aşılabilir.

Gece Spazmları, buzağılarda, ayak tabanlarında gece veya dinlenme zamanında bulunan kas kramplarıdır. Dehidrasyon şartlarıyla karıştırıldıklarında ağrılıdırlar. Bunlar düşük magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum seviyeleri ve uzun süren oturma nedeniyle gerçekleşir.

Bu nedenle, kas spazmları ortaya çıktığında, takip eden ağrıya karşı koymak için yavaş ilerleme ve artan su emme gibi tüm önleyici tedbirlerin alınması son derece önemlidir.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.