Laboratuvar Güvenlik Sembolleri Ve Adları Nelerdir?

RADYOAKTİF GÜVENLİĞİ: Bu sembol, radyoaktif maddeler kullanılırken dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.

 

YANGIN GÜVENLİĞİ: Bu sembol, açık alev etrafında tedbir alınması gerektiğini belirtir.

 

ELEKTRİK GÜVENLİĞİ: Bu sembol, elektrikli aletler kullanılırken dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.

 

KESİCİ / DELİCİ CİSİM GÜVENLİĞİ: Bu sembol, kesme ve delme tehlikesi olan keskin cisimlerle çalışıldığı zaman dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.

 

TAHRİŞ EDİCİ: Deri ve göz tahrişine, cilt hassasiyetine, solunum yolu tahrişine, narkotik etkilere sebep olur.

 

ÇEVREYE ZARARLI: Suda yaşayan canlılar için zararlıdır. Bu maddelerin atıkları doğrudan lavaboya dökülmez, çevreye atılmaz. Bunlar, bu tür maddelerin atıklarını toplamakla yetkili kurum ve kuruluşlara teslim edilir (Örneğin belediyeler).

 

ZEHİRLİ (TOKSİK) MADDE: Ağız, solunum ya da deri yoluyla vücuda alındığında zehirli etkiye sahiptir. Bu tür maddelerle çalışılırken gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı; bir şey; yenilip içilmemelidir.

 

YANICI: Bu maddeler, kolayca tutuşabilir özelliktedir. Tutuştuğu zaman söndürülmesi zor olabilir. Isı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Bu tür maddelerle çalışılan ortamlarda mutlaka yangın söndürücüler bulundurulmalıdır.

 

ELBİSE GÜVENLİĞİ: Bu sembol, elbiseyi lekeleyecek veya yakacak maddeler kullanılırken dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.

 

SICAK CİSİM GÜVENLİĞİ: Bu sembol, yapılacak işlemde ısıtıcı kullanılacaksa veya sıcak bir yüzey söz konusu ise tedbir alınması gerektiğini belirtir.

 

GÖZ GÜVENLİĞİ: Bu sembol, gözler için tehlike olduğunu gösterir. Bu sembol görüldüğünde koruyucu gözlük takılmalıdır.

 

KIRILABİLİR CAM GÜVENLİĞİ: Bu sembol, kırıldığında tehlikeli olabilecek cam cisimler kullanıldığı zaman dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.

 

KOROZİF (AŞINDIRICI): Metaller için aşındırıcıdır. Deri korozyonuna ve ciddi göz hasarına neden olur.

 

RADYOAKTİF: Canlı dokularda kalıcı hasarlara neden olan radyasyon uyarısıdır. Bu uyarı işaretinin bulunduğu alanlardan uzak durulmalıdır. Söz konusu olanlarda bulunma zorunluluğu varsa özel kıyafetler giyilmelidir.

 

PATLAYICI: Isıtıldığında ya da başka maddelerle karıştırıldığında patlayıcı özelliktedir. Bu tür maddeler ateşten, ısıdan, darbeden, sürtünmeden uzak tutulmalıdır. Kimyasal tepkimeye girdiğinde patlayabilecek maddeler birbiriyle karıştırılmamalıdır.

 

YAKICI (OKSİTLEYİCİ): Yanıcı maddelerle temas ettiğinde bu maddelerin tutuşmasına sebep olur. Yakıcılar, maddelerden uzak tutulmalı; bu tür maddelerle çalışılan ortamlarda mutlaka yangın söndürücüler bulundurulmalıdır.1 Kommentar

Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.