Peygamberdevesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Eklembacaklı hayvanlardan böcekler sınıfının düzkanatlılar takımından kimi türler. İnce, uzun vücutlu, etçil böceklerdir. Kışı soğuk geçen hiç bir bölgede yaşayamazlar; en yaygın oldukları yerler tropikal kesimlerdir. Peygamberdevesi adı birçok tür için geçerlidir, fakat daha çok, Avrupa’nın güneyinde ve Afrika’nın kuzeyinde yaşayan Mantis religlosa adlı tür için kullanılagelmiştir.

Bu böceklerin böyle adlandırılmasının nedeni, kondukları yerde, ön bacaklarını dua edermişcesine kaldırıp kımıldamadan durmalarıdır. Bunun nedeni avlayacak böcek beklemektir. Böceklerin gözleri, genellikle hareket halindeki cisimleri algıladığı için peygamberdeveleri kıpırdamadan avlarını gözlerler.

Çevrelerinde uçuşan böcekleri, başlarını çok hafif döndürerek izlerler kendilerine yaklaştıkları anda ön bacaklarını hızla uzatıp avlarını yakalarlar. Uzun bacaklar bu şekilde avlanmaya ve sımsıkı tutulan böceği parçalamak üzere ağıza yöneltmeye uygun yapıdadırlar.

Peygamberdeveleri avlarını seçmede hiç de titizlik göstermezler ve ön bacaklarının uzanabileceği kadar yakına gelen her böceği, hatta öbür peygamber develerini bile yerler. Bu durum özellikle, daha küçük yapılı olan ve çiftleşmek için dişiye yaklaşan erkek peygamber develeri için büyük tehlike yaratır.

Aslında erkek, dişiyi yatıştırıp onunla, rahat rahat çiftleşecek yetenektedir; ancak, dişinin açgözlülüğüne kurban olup, çiftleşmenin hemen ardından hayatını kaybeden erkekler de çoktur. Peygamber develerinin hemen hepsi uzun vücutludurlar. göğüslerinin ilk bölütü diğer böceklere oranla çok uzundur.

Çoğu türlerin erginleri kanatlıdır ve uçabilirler; kimi türler ise kanatsızdır. Renkleri ve vücut biçimleri yaşadıkları çevreye iyi uymuştur. Kimi yaprak şeklinde, kimisi de ince uzun bir dal parçası görünümündedir.

Kimi peygamber develerinin de kanatlarında, bacaklarının iç kısmında çeşitli dokuda renkler vardır; herhangi bir saldırı karşısında kanatlarını ve bacaklarını aniden açarak, birden ortaya çıkarttıkları bu renklerle karşılarındakilerini korkutmaya çalışırlar. Bazen kanatlarını gövdelerine sürterek ses çıkartmaları da korunma için başvurdukları başka bir yoldur.

Yapıları çekirgelerden oldukça farklı göründüğü halde, peygamberdeveleri çekirgelerle akrabadırlar ve yumurtalarını onlar gibi özel keseler içine bırakırlar. Bitkilere yapıştırılan bu keseler çok çeşitli biçimlerde olur; her birinin içinde birçok yumurta bulunur.

Yavrular yumurtadan çıktıklarında erginlere çok ben-zer şekildedirler, ancak kanatları yoktur. Türlere göre, 3-12 kez deri değiştirdikten sonra erginleşirler.Kommentare

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.