Şap Nedir? Kullanım Alanları, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Sapı genel olarak hemen hemen bütün erkekler bilir. Çünkü özellikle askerlikte, askerlerin yemeklerine karıştırılarak yedirilen ve cinsel istekliliği yok eden bir çeşit kaya tuzudur.

Bir topluluk içerisinde uzunca kalması gereken bütün erkeklerin büyük korkularından biri haline gelmiştir. Şimdi sizlere şap nedir? Şap ne işe yarar? Şapın yarar ve zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Şap Nedir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi aslında şap bir çeşit kaya tuzudur. Ancak genel olarak iki sofra tuzuna bu ad verilmektedir: potasyum, alüminyum, fosfat, amonyum ve alüminyum sülfat.

Bu tuz kimyasal bileşik olup sıkılaştırıcı, mikrop öldürücü ve büzücü’dür. Ayrıca sıcak su içinde hemen erir ve renksizdir. Bu yüzden, bu tuzun bir gıda  olup olmadığı belirsizdir.

Şap ülkemizde ağırlıklı olarak Kütahya’da bulunup, endüstri ve yaralanma gibi vakalarda kullanılmaktadır.

Aslında şap dediğimiz bu madde 2000 yıldan daha fazladır farklı ve çeşitli alanlarda insanlar tarafından kullanılmıştır.

20. yüzyıla kadar, bu madde rutin olarak üretilmektedir. Konserve ve turşu başta olmak üzere deri tabaklama ve fırınlama gibi işlemlerde de kullanılmıştır. 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde ise, şapın besin işlemesi gibi alanlarda kullanmanın yan etkileri olabileceğine dair endişe ve şüphenin artması sonucu kullanımı git gide azalmaya başlamıştır.

Ama günümüz tıpta ve bazı sağlık hizmetleri tarafınca şap kullanımı hala devam etmektedir. Özellikle yaralanmalar ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Peki Şap Ne İşe Yarar?

Şapın büzücü bir etkisi vardır. Bu yüzden ciltte kesik ve yaralanma gibi durumlarda kanın durdurulmasında kullanılır.

Ayrıca kanayan damarların büzülmesini sağlar ve kısa sürede kanın akışını durdurur.

Yani kesik ve tahriş olan durumlarda deriye direk sürülmesi durumda damarlar hızla daralarak kanama hemen durur. Şapın bu özelliği sayesinde tıpta geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Bunların dışında şap taşı ağız içinde oluşan can sıkıcı yaraları da iyileştirir. Ağızdaki yara ve enfeksiyon olan bölgelerde şap taşı sürülmesi durumunda kan akışı azalır ve yara çabucak iyileşir.

Haricen stiptik veya zehir yutulması halinde kusmayı sağlamak için bir emetik gibi işlev de görebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bazı aşıların etkisinin güçlendirilmesi ve enfeksiyonların önlenebilmesi veya tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Şap taşının aşı üzerindeki etkisi de oldukça ilginçtir. Çünkü içinde alüminyum barındıran kıvam artırıcılar aşının daha uzun süre dayanmasına yol açar ve  hastalığa karşı daha çok antikor üretilmesine yardımcı olmaktadır.

Bazı insanları şapı toz halinde ağızda içinde çıkan aftlar için de kullanıyor. Evde tedavi yöntemini tercih eden kişiler düzenli olarak bölgeye toz şapın sürülmesinin aftı iyileştirebileceğine ve bu süreci hızlandırdığını düşünmektedirler. Fakat bu hususta bilinmesi gereken çok önemli bir konu vardır.

Şap taşı tıpta her ne kadar kanıtlanmış ve denenmiş birçok yararları olsa bile insan vücuduna çeşitli zarar ve yan etkileri de vardır ki bunlarda göz ardı edilmemeli. Bu yüzden kullanmadan önce birkaç defa düşünüp öyle kullanmanız gerekir.

Şapın Zararları Nelerdir?

  • Testosteron hormonunu azaltır
  • Ereksiyon problemi yaratır
  • Göğüslerde büyüme yapar
  • Vücutta kıllanma yapar
  • Açık yarada yanma yapar
  • Ağız bölgesinde büzüşme yapar
  • Kusmaya neden olabilir

Şap genel olarak askerlik, yurt, hapishane ve toplu yaşamların olduğu yerlerde gizlice yemeklere katılır. Ama yinede günümüz bir çok kadın eşlerinin gizlice yemeklerine şap tozu kattıklarına inanılmaktadır. Şap kısırlık yapmaz ama fazla kullanımı kesinlikle vücuda zarar verir.

Yorumu Gönder